ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հուլիսի 10-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նոյեմբերին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ համընդհանուր եւ ընդլայնված համագործակցության հուշագրի ստորագրումից հետո խորհրդարանի, մասնավորապես ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքային ճանապարհային քարտեզին վերաբերող հարցեր: Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ հանձնաժողովն աշխատանքային հանդիպումներ է նախատեսում եվրոպական ինտեգրմամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ միասին քննարկելու առաջիկա անելիքները, որոնց նպատակն է բազմաթիվ օրենքներում մշակել ՀՀ-ԵՄ օրակարգի սպասարկմանը միտված փոփոխություններ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ առաջիկայում ստեղծվելիք հակակոռուպցիոն մարմնի գործունեությանը, քննարկել այդ կառույցի նկատմամբ խորհրդարանական ընդդիմության վերահսկողության հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Եվրոպական միության կողմից պատրաստված Գործընկերության առաջնահերթությունների փաստաթղթին, որը նախանշում է Հայաստանի համար առաջիկա տարիների առաջնահերթությունները:
Դեսպանը ՀՀ-ԵՄ կապերի խորացման հարցում ընդգծել է Նաիրա Զոհրաբյանի անձնական ներգրավվածությունը եւ ՀՀ-ԵՄ օրակարգը շարունակելու համատեքստում կարեւորել տիկին Զոհրաբյանի վերընտրվելը հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաեւ մարդու իրավունքների պաշտպանության, կոռուպցիայի, քրեակատարողական համակարգի, արդարադատության, կրթության ոլորտներում ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ եվրոպական չափորոշիչների համապատասխանությանն ուղղված միասնական ծրագրեր իրականացնելու հարցը:

Н.Зограбян встретилась с главой делегации ЕС в Армении
10 июля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с главой делегации ЕС в РА, послом П.Свитальским.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся рабочей дорожной карты парламента, в частности Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции, после подписания в Брюсселе в ноябре Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Г-жа Зограбян отметила, что комиссия намечает рабочие встречи с общественными организациями, занимающимися европейской интеграцией для   совместного обсуждения предстоящих дел, цель которых – изменения в повестке дня РА – ЕС.
Собеседники обратились также к деятельности создаваемого антикоррупционного органа, обсудили вопросы контроля парламентской оппозицией данного органа. Затронут также подготовленный Евросоюзом документ о приоритетах партнерства, предопределяющий на предстоящие годы первоочередные для Армении задачи.
Посол подчеркнул важность вовлечения лично Н.Зограбян в углубления связей РА – ЕС и выделил в контексте повестки дня Армения – Евросоюз ее переизбрание на должность председателя комиссии.
На встрече   обсужден также вопрос реализации совместно с Постоянной комиссией НС по вопросам европейской интеграции программ в области защиты прав человека, борьбы с коррупцией, уголовно-исполнительной системы, юстиции, образования и их гармонизации с европейскими критериями.